Investavimas panaudojant skolintus pinigus

Tema: Investavimas

Terminas anglų kalba: Trading in Margin


Investuojant galima naudoti lėšas iš bet kokio šaltinio. Tai gali būti nuosavas turtas, arba skolinti pinigai. Skolinti pinigai perkant akcijas dažniausiai naudojami repo (atpirkimo) sandorių ar prekybos su svertu pagalba. Tačiau ne tiek svarbu kokiu būdu gauti pasiskolinti pinigai, kiek svarbu koks jų santykis su nuosavu kapitalu.

Kylant akcijų rinkoms skolintos lėšos gali labai stipriai pasitarnauti, ir turimos lėšos augti labai greitai. Pavyzdžiui, jei investuojate 1000 LTL savo lėšų, ir dar 1000 LTL skolintų lėšų, tokiu būdu, rinkai pakilus 50%, turimo nuosavo kapitalo vertė išauga 100%, nuo 1000 LTL iki 2000 LTL. Bet jei nepasisektų, ir rinka nukristų 50%, tuomet iš nuosavo kapitalo nbeliktų nieko, o jei nukristų dar daugiau, tuomet liktų skola. 

Taigi turbūt nei nereikia sakyti apie skolintų lėšų naudojimo investuojant rizikingumą. Galima prarasti ne tik visas investuotas lėšas, bet ir likti skolingam, ko turbūt niekam nesinorėtų. Kiekvienas, naudojantis skolintas lėšas investuojant turi būti visiškai įsitikinęs tuo ką daro: rizikuoja bet kada greitai prarasti didžiąją dalį ar net visas savo investicijas, priklausomai nuo to, kokia skolintų lėšų dalis naudojama. Jei investuojant tikrai su tuo susitaikęs, tuomet jis gali rizikuoti, bet tai tik aštrių pojūčių mėgėjams. 

Skolintų lėšų didelis nepatogumas yra tas, kad rinkoms kritus, būsite priversti išparduoti savo turimus vertybinius popierius itin mažomis kainomis - nepalankiausiu metu. Net jei nenorėtumėte parduoti savo įkeistų vertybinių popierių, juos įkeitusi įstaiga tai gali padaryti už jus, kuomet jie pasieks kritinę (margin) ribą.


Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!