Dividendinės akcijos I

Perkant akcijas visuomet tikimasi sulaukti investicijų pajamų iš dviejų šaltinių. Pirmasis yra dividendai, kurių laukiama iš nusipirktos akcijos periodiškai. Paprastai akcijų dividendų grąža būna mažesnė nei mokamos palūkanos už obligacijas. O antrasis yra akcijų vertės prieaugis, tačiau jis yra sunkiai nuspėjamas, tad dažnai investuotojai renkasi aukštus dividendus išmokančias akcijas, bet ar iš tikrųjų  grąža būna didesnė ilguoju laikotarpiu? Yra sukurta įvairių teorijų šiuo klausimu, tačiau pagrindinis argumentas teigiantis, jog dividendai neigiamas bruožas, yra šis, kad išmokant dividendus valstybei yra sumokami mokesčiai, ir taip investuotojas praranda dalį pinigų.

Dažnai šalyse susiduriama netgi su dvigubu dividendų apmokestinimu, tiek iš įmonės pusės, tiek privačių investuotojų, taigi prarandama dar daugiau investuotų pinigų. Dividendai apmokestinami praktiškai visose valstybėse, tik skiriasi apmokestinimo lygis. Tačiau vis tik yra investuotojų, kurie teigia, jog dividendai teikia ir daug privalumų, ypač jei sumokama mažiau mokesčių, o pirmiausia kaip privalumas pateikiama grynųjų pinigų srautas. 

Taip pat į dividendus žiūrima kaip į rinkos signalus, nes jei įmonė praneša apie savo dividendų mokėjimo politikos pasikeitimą, tikimasi, jog tas pakeitimas liks galioti sąlyginai ilgesnį laikotarpį. Ir jei žadami mokėti didesni dividendai, reiškia, jog įmonė tikisi generuoti didesnius pinigų srautus, o tai, savaime, yra teigiamas ženklas įmonės perspektyvai artimiausiu laikotarpiu. Kitas, bene svarbiausias veiksnys, liudijantis dividendų naudai yra teiginys, jog ne visada galima pasitikėti įmonės valdybos sugebėjimais tinkamai investuotojams pasirūpinti turimais finansiniais ištekliais, ir jei įmonė prikaupia daug lėšų, tačiau nepanaudoja investicijoms, neišmoka dividendais, tuomet galima teigti, jog galimos uždirbti lėšos, t.y investicijos prarandamos ir investuotojai nukenčia.

*Parengta pagal Damodaran A. Investment Fables: Exposing the Myths of “Can’t Miss” Investment Strategies ir kitus šaltinius.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Rekomenduojame

Mums įdomi Jūsų nuomonė!