FINANSINIAI RODIKLIAI

Rodikliai praktikoje

Analizuoti finansinius duomenis galima ir be standartinių finansinių rodiklių, tačiau reikia pripažinti, kad įvairių finansinių duomenų nagrinėjimo standartizavimas palengvina šią užduotį. Taip pat, finansiniai rodikliai neišvengiami norint analizės rezultatą pagrįsti bei suprantamai jį pristatyti kitiems.

Patys finansiniai rodikliai būna labai įvairūs, tačiau kiekvienas iš jų turi konkretų tikslą. Kartais tie rodikliai yra labai panašūs, ir reikia pačiam nuspręsti, kurį iš jų verta skaičiuoti, o kurį ne.

Praktikoje keblumų sukelia tai, kad dažnai tas pats rodiklis turi kelias skaičiavimo versijas, kurių kiekviena skirtingiems specialistams gali atrodyti teisinga. Tai apsunkina tokių rodiklių palyginimą (lyginti galima tik pagal tą pačią metodiką paskaičiuotus rodiklius, todėl dažnai klaidinga lyginti rodiklius iš skirtingų šaltinių).

 

Nedarykime klaidų skaičiuodami

Skaičiuojant rodiklius visuomet iškyla daug klausimų, tačiau ne visuomet atsakymas vienareikšmis. Daugumą reikalingų duomenų paprastai galima rasti įmonės finansinėse ataskaitose. Renkant iš jų duomenis svarbiausia nepadaryti grubių klaidų: nesumaišyti valiutų, vienetų skaičiaus (tūkstančiai, milijonai, vienetai ir t.t.), konsoliduotų ir nekonsoliduotų duomenų.

Taip pat daug įtakos turi laikotarpių pasirinkimas: nors tipiška yra pasirinkti pilnų ataskaitinių metų rezultatus, tačiau dažnai analizuojamas gali būti ir kitas laikotarpis, pvz. ketvirčio rezultatai arba paskutinių keturių ketvirčių rezultatai. O duomenys iš balanso dažnai naudojami ne laikotarpio pabaigai, bet vidutiniai (pagal kiekvieno ketvirčio pabaigą). Tai ypač daug įtakos gali turėti sezoniškiems, ar sparčiai augantiems (arba smunkantiems) verslams.

 

Paskaičiavau. Kas toliau?

Rodiklių lyginimas – dar atsakingesnis darbas nei jų paskaičiavimas. Lyginti galima tik panašias bendroves, veikiančias tame pačiame sektoriuje. Geriausia jei jie tiesioginiai konkurentai. Deja, realybėje įmonės dažnai turi iš karto kelis verslus, o finansinės ataskaitos vienos. Tokiu atveju lyginimas tampa labai komplikuotas. Taip pat lyginti reikėtų tik tuos pačius laikotarpius (skirtingoms bendrovėms), arba tos pačios bendrovės rezultatą su atitinkamų ankstesnių metų laikotarpiu.

Nepamirškite - nereikėtų pasikliauti vienu rodikliu, nes kitas gali rodyti visai kitokią situaciją. O pagrindinė visų rodiklių problema yra ta, kad jie beveik visuomet remiasi tik buhalterinių verčių duomenimis, kurie gali būti kiek nutolę nuo rinkos realybės...

Yra beveik visų finansinių rodiklių skaičiuoklės! 
Kai kuriuos rodiklius rasite temoje FINANSŲ ANALIZĖ.

SANTYKINIAI RINKOS (VERTINIMO) RODIKLIAI: INVESTICINIŲ PORTFELIŲ RODIKLIAI: LIKVIDUMO RODIKLIAI:   GRĄŽOS, PAJAMINGUMO RODIKLIAI: MOKUMO, ĮSISKOLINIMO RODIKLIAI:
 
   APYVARTUMO, ĮMONIŲ EFEKTYVUMO RODIKLIAI: BANKŲ, KITŲ FINANSINIŲ ĮSTAIGŲ RODIKLIAI: