Eksportas

Tema: Ekonomika

Terminas anglų kalba: Export


Trumpai

Eksportas – tai šalyje sukurtų prekių ir paslaugų pardavimas kitai valstybei. Išvežanti prekes šalis vadinama eksportuotoju, įvežanti prekes – importuotoju. 

Plačiau

Prekybiniai ryšiai tarp valstybių – praktiškai tokie pat seni, kaip ir pačios valstybės. O šiuolaikines valstybių ekonomikas smarkiai paveikusi globalizacija dar labiau sustiprino tarpvalstybinius ryšius ir prekybinius saitus. 

Dėl turimų gamtinių išteklių, sukauptos patirties bei žinių, patentų, padarytų investicijų ar kitų veiksnių, vienos valstybės yra konkurencingesnės gaminant vienus produktus, kitos kitus. 

Paprastai iš šalies išvežamos tos prekės, kurių gamyboje valstybė yra pranašesnė, ir atvirkščiai – įvežama tos, kurių šalis pasigaminti negali, ar jų gamyba atsieina per brangiai, ir nėra pakankamai konkurencinga. Daugelio prekių mažais kiekiais gaminti paprasčiausia nėra ekonomiška, ir geresnis sprendimas yra tokius gaminius įsivežti.

Iš principo, kiekviena valstybė stengiasi didinti eksportą ir taip gerinti savo prekybos bei einamosios sąskaitos balansą. Bet didinti eksportą nėra taip pat paprasta – konkurencija pasaulyje didelė. Daugelis valstybių stengiasi apginti savo rinkas muitais bei kitomis priemonėmis.

(Einamosios sąskaitos balansas ilguoju laikotarpiu beveik absoliučiai priklausomas nuo prekybos balanso. Jei einamosios sąskaitos balansas ilgą laiką neigiamas, tai reiškia, kad pinigai iš valstybės „išteka“, ir jei situacija nepasikeis, valstybė vėliau ar anksčiau susidurs su rimtomis problemomis, o pragyvenimo lygis kris).

Kai kalbama apie eksportą – esminę dalį visuomet sudaro prekės, nes jos kur kas paprasčiau eksportuojamos nei paslaugos. Vis tik, ekonomikose vis didesnę dalį atsiriekiant paslaugoms, bei sudėtingėjant tarpvalstybiniams ryšiams, paslaugų eksportas taip pat įgauna ryškią tendenciją.

Lietuvos eksporto statistika

Lietuvoje šis rodiklis per pastaruosius 10 metų išaugo keletą kartų, tačiau ekonominiai regionų nuosmukiai neišvengiamai paveikia tarptautinę prekybą:

* Šaltinis: statistikos departamentas.

Lietuvos eksporto struktūra:

* Šaltinis: statistikos departamentas, 2014 duomenys.

Pažiūrėjus į grafiką, rodantį ką Lietuva daugiausia eksportuoja, atrodytų, jog esame šalis, labai turtinga nafta, bei gamina nemažai transporto priemonių. Deja, taip nėra, bet į tokias prekių grupes papuola daug reeksportuojamų prekių.

 

Jei kalbėtume apie užsienyje konkurencingiausius Lietuvos ūkio sektorius, ko gero būtų galima išskirti nebent baldų pramonę. Per daugelį metų, pigi darbo jėga bei daug vietinės žaliavos leido šiai pramonės šakai neblogai įsitvirtinti kitose rinkose. Deja, dauguma jų eksportuoja tik pusgaminius, arba gamybos paslaugą (gaminius be „vardo“) dirbdami mažo pelningumo segmente. Jokių kitų tarptautiniu mastu konkurencingumu pasižyminčių sektorių, kurie turėtų ženklios įtakos šalies ekonomikai, deja, Lietuva kol kas neturi.
Reeksportas - tai importuotų prekių eksportas į kitas valstybes. Paprastai sakant, jei kažkurios prekės yra atvežamos į šalį iš kitos valstybės, tačiau nėra čia realizuojamos, tačiau išvežamos toliau, jos yra reeksportuojamos.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 17:59:08

Laukiame komentarų!