Pajamų deklaravimas

2010 04 23

Virgilijus Lukošius

Apie mokesčius visi pradeda rimčiau galvoti, kai artėja gegužės 1 d. - metinių gyventojų pajamų deklaracijų pateikimo terminas ir dažnam investuotojui ar spekuliantui reikia susimokėti Gyventojų pajamų mokestį (GPM).

Mokesčių optimizavimas

Investuojant vienas iš labai svarbių, momentų yra geros asmeninės mokesčių  politikos taikymas. Legalus, vykdomas vadovaujantis galiojančiais įstatymais, mokesčių planavimas ir optimizavimas nėra neetiškas ar baustinas. O finansinės žalos ar naudos jis gali atnešti kiekvienam investuotojui.

Mokesčių  optimizavimo tikslas – mokesčių sumažinimas tiek juridiniams, tiek fiziniams asmenims. Yra specialistų audito ir įvairiose konsultacinėse kompanijose, kurie iš to valgo duoną, bet jų  paslaugos aišku nepigios.

Prisimename kiek diskusijų prieš porą metų tarp spekuliantų  kėlė individualios veiklos klausimas. Dabar VMI nuomonė jau nusistovėjo, bet kiekvienam svarbu įvertinti, kada apsimoka registruoti individualią veiklą, kada ne. Nuo to priklausys, ar reikia mokėti 15 proc. pajamų mokestį nuo visų pajamų ar 27 proc. (jeigu iš šių pajamų atimamos patirtos išlaidos veiklai vykdyti). Štai čia prasideda įdomumas - o ką galima įtraukti į išlaidas? Tai personalinio kompiuterio įsigijimas, internetas, telekomunikacijų ryšio abonentiniai mokesčiai ir pan.. O kaip su automobilio remonto kaštais, degalais, būsto išlaikymu, nuoma? Kas gali būti traktuojama kaip "informacijos priemonių panaudojimas gauti informacijai"? Turint daug tokių įvairių išlaidų - gal bus verta registruotis PVM mokėtoju, kad būtų galima susigrąžinti PVM...

Kitas klausimas - koks investicijų pasirinkimas Lietuvoje, žiūrint iš mokestinės pusės. Kas geriau - tiesioginės investicijos ar investicijos per asmeninę įmonę, o gal per investicinius fondus? Tiesa ir tai, kad ne visada investavimo priemonių pasirinkimas pas mus yra platus ir pakankamas.

Mokesčius ir lengvatas reikia žinoti

Investuojantis asmuo turėtų planuoti savo veiklą, atsižvelgdamas į mokestinę aplinką ar bent nepamiršti, kad mokesčiai, geri jie ar blogi, egzistuoja. Juk, pvz., beveik  visi žino, kad Nekilnojamojo turto (NT) pardavimas neapmokestinamas, jei NT objektą išlaikai daugiau kaip 3 metus, o vertybinių popierių (VP) pardavimas neapmokestinamas, jei juos išlaikai virš 1 metų. Tarp kitko gyvenamajam būstui, t.y ten kur gyveni, yra kitokios lengvatos.

Dividendų  apmokestinimas fiziniams asmenims nuo šių metų vėl bus 20 proc., o nebebus 6 proc PSD mokesčio. Tačiau įmonės ir 2010 m. nuo dividendų sumokės dar 15 proc. pelno mokestį.

Kiekvienam pravartu gerai išstudijuoti investicinio gyvybės draudimo lengvatas ir nuspręsti ar nėra jam tinkamų lengvatų arba kitaip sakant legalių mokesčių sumažinimo instrumentų. Tą patį reikėtų padaryti su III pakopos pensijiniais fondais – gali būti atvejų kai jie asmeniui bus labai naudingi, nes tos dalies pinigus galėsi gauti iš karto ir nebūsi susijęs nei su Sodra, nei su pensijiniais fondais.

Kad neapmokestinamos banko indėlių palūkanos, greičiausiai, žino daugelis, bet ar dažnas žino, kad LR vyriausybės obligacijas galima įsigyti ir likus mažiau nei metams iki išpirkimo termino bei išlaikius iki galo, gautos palūkanos nebus apmokestintos.

Yra ir daugiau niuansų, kurie būna retai, bet kuriuos pravartu žinoti

Prieš  metus gana viliojantis dalykas buvo nemokamų akcijų dalinimas. Tačiau dabar pasikeitus įstatymui ilgalaikiams investuotojams visiškai nebėra jokio intereso gauti įmonės nemokamų akcijų, nes jas pardavus, gautos pajamos bus apmokestinamos GPM net ir išlaikius šias gautas akcijas ilgiau kaip 1 metus, o juk paprastai po nemokamo akcijų dalinimo jų vertė atitinkamai sumažėja.

Ypatingai reikia atkreipti dėmesį perkant užsienio investicinius fondus, jei nenori metams pasibaigus mokėti už iš jų gautus dividendus 20 proc. GPM, o kaip praėjusiais 2009 m. ir 6 proc. PSD mokestį. Tas pats liečia ir biržoje prekiaujamus ETF’us, nes kai kurie jų irgi moka dividendus, kas Lietuvos sąlygomis, bent autoriui, visiškai nėra patrauklu.

Aplamai su iš užsienio subjektų gautais dividendais yra daug popierizmo, tad jei tos sumos nedidelės tai niekas labai ir nesismulkina. Ypač tuo atveju, jei brokeris pažymi, kad mokesčiai neišskaičiuoti. Nors nežinia ar visada jie pagrįstai tą parašo. Teoriškai, kad susigrąžinti sumokėtus mokesčius ar jų dalį Lietuvoj reikia gauti iš užsienio valstybės atitinkamą DAS-4 formą, kuria Lietuvos Respublikos mokesčių administratoriaus prašo patvirtinti, kad tam tikras asmuo yra Lietuvos rezidentas dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarties tikslams.

Mokestine prasme atpirkimo (repo) sandoris nėra traktuojamas kaip finansinių priemonių perleidimas, todėl Jūsų pajamos, gautos iš prekybos skolintomis lėšomis, bus traktuojamos lygiai taip pat, lyg atpirkimo (repo) sandoris nebūtų įvykęs. Kitas momentas, repo yra įkeitimas, kuris koreguoja FIFO eilę, nes yra laikoma, kad šie VP įkeitimo laikotarpiu negali būti parduoti, todėl tuo metu galimai vykdyti kiti šios pozicijos pardavimai susisieja su kitais įsigijimais. Uždarius repo, jo VP grįžta į savo FIFO eilę.

Pajamų deklaravimo viražai

Šių metų gyventojų pajamų mokesčio elektroninis deklaravimas kaip niekad yra sudėtingas ir komplikuotas. Čia matyt vienas iš “naktinės mokesčių reformos” rezultatų. Visuomenės informavimas deja deja yra labai jau sunkiai apibūdinamo lygio.

Visiems jau žinomi niuansai dėl PSD įmokų, palietę tūkstantines bedarbių, emigrantų, namų šeimininkių ir kitų asmenų minias.

Jau artėjant deklaravimo termino pabaigai ne kartą keistas GPM 308 formos elektroninis programos šablonas, nes jis veikė su klaidomis, nekorektiškai, kai ne dėl gyventojo kaltės VMI e- deklaravimo sistema automatiškai praneša, jog deklaracija nepriimta, yra klaidų ir pan.. Buvo atvejų, kai deklaracijos, kur turėtų būti grąžinamos gyventojui 2-3 tūkst. litų sumos, susijusios su investicinio gyvybės draudimo lengvata, atmetamos dėl 4 centų, nes programos šablonas dėl apvalinimo pataisytas, jau po deklaracijos pateikimo VMI. Gali būti atvejis, kad deklaracija atmetama nurodžius visai ne tą klaidą arba be klaidos, tačiau kiekviena naujai pateikta elektroniniu būdu deklaracija pagal vidines procedūras peržiūrima per 1-2 savaites. Tai nieko naujo – mokesčių mokėtojas pas mus vis dar nėra lygiavertis partneris.

Nelogiška taipogi, kad darbuotojas per metus turėjęs tik su darbo santykiais susijusias pajamas, metams pasibaigus turi pildyti Metinę pajamų  deklaraciją ir neretai papildomai primokėti gyventojų pajamų mokestį. Ar įmonių buhalteriai nemoka skaičiuoti gyventojų pajamų mokesčio? Nors iš darbuotojo kas mėnesį atsižvelgiant į jo gaunamas pajamas įmonėse išskaitomas GPM, bet metams pasibaigus darbuotojui pačiam reikia patikslinti metinį NPD ir jei reikia, primokėti trūkstamą GPM. Kadangi GPM įstatyme yra 2 formulės dėl taikytino mėnesinio ir metinio NPD, tai jos ir sudaro sudėtingąją šiuo atveju abra-kadabrą. Jei VMI mano kad bet kuri suma yra reikšminga, tai gal reikėjo įstatymu įpareigoti A klasės pajamų mokesčius kontroliuoti įmones, kad darbuotojui metams pasibaigus nebereikėtų galvoti apie pajamų deklaravimą, kai jis net įsivaizduoti negali, kad negavęs kažkokių kitokių dar pajamų be darbo užmokesčio, lieka skolingas valstybės biudžetui.

Virgilijus Lukošius

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

atgal