Nežinojote? Kainos krenta!

2015 09 09
Infliacija Lietuvoje 2009 - 2015 08
Infliacija Lietuvoje 2009 - 2015 08

Sakote viskas brangsta? Euras, žinoma, kaltas, ne kitaip. Bet deja, statistikos departamentas linkęs kategoriškai su Jumis nesutikti. Viskas tikrai nebrangsta, ir netgi beveik galima sakyti, jog viskas atvirkščiai - pinga.

Taigi, kol kas nesiginčykime dėl detalių, bet pasižiūrėkime ką sako Lietuvos Statistikos Departamentas:
* Staitistikos departamentas: Vartotojų kainų pokyčiai, apskaičiuoti pagal vartotojų kainų indeksą | palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu | proc.

Taigi, statistika mums sako, jog lyginant mėnesio kainas su prieš metus buvusiu mėnesiu, jos nenumaldomai krenta jau nuo praėjusių metų gruodžio.  Vien paskutinį mėnesį (rugpjūtį) kainos buvo 1,2 proc. mažesnės nei praėjusių metų rugpjūtį.

Iš karto norisi sakyti, kad gal kažkas ir pinga, bet tikrai ne tai kas reikalingas žmonėms, ir tikrai ne maistas. Deja, statistika vėlgi negailestinga: maisto kainos paskutinį mėnesį buvo 1,3 proc. mažesnės nei prieš metus, taigi smuko dar labiau nei visas VKI.

Brango tik maistas kavinėse ir restuoranuose, cigaretės, būsto nuoma, vaistai, servisų paslaugos ir kiti žmonėms „nereikšmingi“ dalykai. Bet visumoje, nepaisant Europos centrinio banko pastangų, kainos Lietuvoje nenumaldomai krenta.

Vis tik išskyrus prekes nuo paslaugų – tendencijos aiškiai išsiskiria. Prekių pigimas ir nusveria bendrą kainų mažėjimą, tačiau paslaugų brangimas jau tęsiasi ne vieneri metai.

Tad koks gi tikrasis euro įvedimo poveikis kainoms Lietuvoje? Jei tikėsime oficialia statistika (o kol patys nepradėjome žymėtis visų kainų ir vesti savo infliacijos indekso, belieka tikėti), visumoje kainos dėl euro brangti tikrai nepradėjo. Neabejotinai kainas žemyn traukė ir vertę praradę energetiniai ištekliai, kas daugiau mažiau atsiliepė beveik visiems sektoriams.

Kaip ten bebūtų su ta statistika, turbūt neįmanoma nepastebėti, kaip teisingai matematiką mokykloje išmoko smulkieji prekybininkai ir paslaugų teikėjai – apvalinti reikia į didžiąją pusę, ir kuo daugiau, tuo geriau...

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

atgal