Kinijos technologijų kompanijų smigimas

2021 07 27

Rinkų dėmesys visuomet nukrypsta ten kur daugiausia judėjimo. Pastaruoju metu vis daugiau dėmesio sulaukia Kinijos technologijų kompanijos. Šįkart tas dėmesys ne visai iš gerosios pusės. Jau kuris laikas investuotojai smarkiai išpardavinėja Kinijos technologijų gigantus, ir praktinių išimčių šioje vietoje būtų sunku surasti.

Žinomiausios per pastarąjį pusmetį atrodė taip:

alibabatencentbaidu

Kitų Kinijos technologijų kompanijų akcijos taip pat laikėsi ne ką geriau. Pasižiūrėjus šiuos akcijų kursus, situacija atrodo tikrai dramatiška. Tad kas gi vyksta Kinijoje? Trumpai, galima pasakyti, kad nieko naujo – vyksta tęsinys to kas prasidėjo gerokai anksčiau, dar nuo „Alibaba“ grupės pažabojimo (šios įkūrėjui Jack Ma neigiamai pasisakius apie Kinijos vyriausybę). Pastaroji kompanija pirmiausia papuolė po Kinijos reguliuotojų akiračiu, ir dėl dominavimo rinkoje ir monopolinės padėties gavo 18 mlrd. juanių (2,8 mlrd. USD) baudą. Bauda, žinoma, atrodo įspūdingai didelė, tačiau tikrai ne tokia, kuri keltų bent apčiuopiamą pavojų tokio dydžio kompanijai, tad realiai ją vis dar galima laikyti įspėjamąja.

Toliau sekė virtinė kitų Kinijos reguliacinių veiksmų, tarp kurių vėlesni ir ryškesni buvo susiję su „Didi“ ir „Tencent Music“ (privačių mokyklų apribojimai – atskira istorija...). Maždaug prieš mėnesį vykęs „Didi“ (Kinijos „Uber“ analogas) IPO turėjo tapti rinkų sensacija, tačiau gavosi labai liūdna istorija, kai kelios dienos po IPO Kinijos reguliatoriai pareikalavo, kad „Didi“ paslaugų teikimo programa būtų pašalinta iš šalies rinkos, kol nebus ištaisyti klientų duomenų rinkimo pažeidimai. Per kelias savaites „Didi“ akcijų kaina prarado pusę vertės. Vakar į technologijų Azijos giganto kompanijų akcijų kritimą žibalo į ugnį įpylė „Tencent“ holdingo gautos pastabos ir bauda dėl monopolio muzikos tiekimo (streaming) versle, kur holdingas turi 80% šalies muzikos bibliotekos (kas iš tiesų panašu į monopolį...) po 2016 metais įvykusio „China Music“ įsigijimo. Bauda dėl šio monopolinio pažeidimo labai simbolinė (77 tūkst. USD), tačiau pažeidimus reikia ištaisyti.

Pagrindinis skirtumas tarp Vakarų gigantų gaunančių baudą ir Kinijos yra tas, kad Vakaruose dėl baudos ir apribojimų galima ilgai ginčytis ir bylinėtis, o Kinijoje belieka stengtis greičiau įgyvendinti gautus nurodymus. Žinoma, kad dabartiniai Kinijos reguliatorių veiksmai dar ne pabaiga, tačiau viskas turi savo kainą, ir būtina stebėti šį sektorių, kur gali atsiverti labai įdomių galimybių.  

 

Sėkmės dirbant bei investuojant,

Rokas Lukošius

FMĮ MYRIAD CAPITAL investicijų strategas


Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

atgal