Būsto įperkamumas Vilniuje

2017 01 19

Nesenai "Bloomberg" patalpino straipsnį, kuriame remiantis "Oxford Economics" atliktu tyrimu pateikiami rezultatai, kuriuose pasaulio miestuose būstas yra sunkiausiai įperkamas. Rezultatai skaičiuojami pagal namų ūkio pajamų medianą, nustatant per kiek laiko įperkamas 90 kv. m. dydžio butas. 

Pirmose keturiose pozicijose lyderiauja didžiausi Azijos miestai. Po jų seka tradiciškai Europoje brangiausias miestas - Londonas, nedaug atsilieka ir legendomis apipintas Paryžius. 

Busto iperkamumas pagal miestus pasaulyje

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-01-17/hong-kong-and-mumbai-have-some-of-the-most-unaffordable-housing

Taigi, pabandykime palyginti ir savo rinką pagal šį rodiklį. Sunku pasakyti, kurio tiksliai laikotarpio namų ūkio pajamos vertinamos (2016 metų duomenų tikrai dar nėra), tad lietuviškai statistikai naudojame paskutinius duomenis - už 2015 metus. Mūsų statistikos departamentas medianos šiam rodikliui nepateikia, tačiau nedaug suklysime naudodami vidurkio reikšmę. Taigi vidutinės namų ūkio pajamos Vilniaus apskrityje sudarė 992,3 EUR per mėnesį. 

Gal būt didesnė paklaida bus vertinant 90 kv.m būsto kainą. Pabandome pasižiūrėti keletą šaltinių. Pagal "Aruodo" skelbimus, nustačius plotą tarp 88-92 kv.m, bei išvedus iš įrengtų butų pasiūlymų kainų vidurkį Vilniuje, gauname 173 tūkst. EUR. 

Tuo tarpu pagal "Inreal" nekilnojamo turto apžvalga, konkrečiai tokio segmento nėra, tačiau teigiama, kad vidutinės klasės butų vidutinė kaina Vilniuje yra apie 1720 EUR/kv.m. Kas padauginus iš ploto, butui vidutiniškai sudarytų apie 155 tūkst. EUR. 

Skaičiavimams toliau naudosime šių dviejų reikšmių vidurkį - 164 tūkst. EUR.Taigi skaičiuojame: 164 / (0,9923*12) = 13,8

Žiūrint aukščiau esančią diagramą, Vilnius lenkia tokius miestus kaip Sidnėjus ir Melburnas, kas yra tarsi stebuklas nykstančioje šalyje... 

 

Kad įsivaizduoti platesnį lygį, pridedu keletą skaidrių iš kitų ankstesnių tyrimų:

Busto iperkamumas pasaulyje

Busto iperkamumas pagal miestus

 http://www.initiatives.com.hk/affordable-housing.html

Sėkmės dirbant bei investuojant,

Rokas Lukošius


Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

 Konsultacijos

  • Nespėjate susitvarkyti su įmonės finansų valdymu?
  • Planuojate verslo investicijas, bet negalite apsispręsti ar verta investuoti?
  • Nesate tikri, ar įmonė dirba pakankamai efektyviai? 
  • Norite pirkti ar parduoti verslą, bet trūksta žinių?

Šiais ir kitais rūpimais finansiniais klausimais -

                      kreipkitės dėl profesionalios finansų konsultacijos

Konsultuoja Finansistas.net autorius. 

Komentarai

Rokas_Lukosius 2017-01-19 18:37:04

Laukiame straipsnio komentarų! http://www.finansistas.net/straipsniai/busto-iperkamumas-vilniuje

atgal