JAV ir Kinija prekybos ringe

2018 09 18

Prekyba

JAV ką tik paskelbė apie dar vieną prekybos su Kinija ‚rebalansavimo‘ smūgį: 10 proc. tarifas iš Kinijos importuojamoms prekėms, kurių vertė apie 200 mlrd. USD. Tarifas šioms prekėms nuo kitų metų turėtų didėti iki 25 proc., taigi kaip ir rinkai suteikiamas pereinamasis laikotarpis prisitaikyti prie mokesčių, bei tuo pačiu Kinijai, apmąstyti savo poziciją.

Šios 200 mlrd. vertės per metus importuojamos prekės labai įvairios, pvz., apie 2 mlrd. iš jų sudaro dulkių siurbliai. Vis tik, ne vienodai pasielgta su JAV korporacijomis-gigantais: „Apple“ produktams kol kas suteikta išimtis, tuo tarpu „Amazon“ atrodo nukentės rimčiau.

Šiuo metu jau galioja anksčiau JAV paskelbtas 25 proc. tarifas importuojamoms prekėms, kurių vertė apie 50 mlrd. USD. Net jei Kinija būtų nereagavusi, klausimas ar JAV iš tiesų būtų pasitenkinusi vien tuo - labai didelis. Tačiau ji sureagavo, ir tai buvo pretekstas tolimesniems žingsniams. Net ir dabar, paskelbus tarifus 200 mlrd. USD prekių, JAV iš karto įspėja, kad Kinijai sureagavus netinkamai, nedelsiant bus paskelbta trečioji fazė - dar vienas 25 proc. tarifas papildomoms importuojamoms prekėms, kurių metinė prekybos vertė 267 mlrd. USD. Paprastai sakant, visos iš Kinijos importuojamos prekės būtų apmokestintos 25 proc. importo mokesčiu. Ir  tai skamba ne mažiau ekscentriškai bei dramatiškai nei Betchoveno 9 simfonija. Toks tarifas turėtų keisti visą pasaulio prekybos modelio ‚status quo‘.

Derybos

Lyg ir sekantis logiškas žingsnis – derybos. Abi šalys išmintingos, ir nenori pridaryti sau pernelyg didelės žalos. Šioje vietoje turbūt reikėtų dar kartą prisiminti kaip atrodo istorinis JAV bei Kinijos prekybos balansas:

JAV prekybos balansas

Taigi, kai faktai bado akis – labai akivaizdžiai matosi ką šalys gali atsinešti prie derybų stalo. JAV eksportuojamų prekių kiekis palyginus su Kinijos visiškai nereikšmingas. Galima sakyti, JAV beveik nieko neeksportuoja (neskaitant dolerio), ir šioje vietoje neturi daug ką prarasti. Kol Kinija tikėsis, kad derybomis galima išlaikyti esamą padėtį, turbūt sėdėti prie derybinio stalo nebus daug prasmės.

Ir nors abi šalys teigia, jog yra pasiruošusios ir nusiteikusios deryboms – dar didelis klausimas kaip yra iš tiesų...

Geopolitika

Kodėl neturėtų būti? Iš Kinijos pusės, ši tikrai turėtų būti nusiteikusi, tačiau daugiau klausimų iš JAV pusės. JAV po USSR griuvimo visiškai dominavo pasaulyje, ir turbūt net nematė grėsmės iš tokių valstybių kaip Kinija. Ir tik dėka JAV (ir jos partnerių) investicijų ir importo, iš neturtingos trečio pasaulio valstybės Kinija užaugo lygiaverčiu varžovu, ir neužtruko pareikšti savo nuomonę daugeliu politinių klausimu (Šiaurės Korėja, Pietų Kinijos jūros salos ir kt.).

Taigi situacija gan kebli: pagrindinė JAV varžoje geopolitinėje arenoje yra Kinija, o pirmoji ir toliau maitina ją savo pinigais, ką rodo neproporcingas prekybos balansas. Taigi, visai suprantamas JAV noras pakeisti esamą situaciją, ir derybos šioje vietoje gali pasitaikyti tik butaforinės.

Kinijos rinka

Svarbus momentas, kurio nederėtų praleisti yra tas, kad Kinijos rinka ganėtinai karštoje zonoje. JAV nesunku suosti Kinijos rinkos pažeidžiamumą. Ypač daug klausimų kelia Kinijos nekilnojamo turto rinka ir skolų sektorius. Statybų tempai Kinijoje buvo milžiniški, ir vertinama, jog Kinijos nekilnojamo turto rinkos vertė sudarė 375 proc. nuo BVP (2016). Visa tai iš skolintų pinigų (grafikas bus kiek vėliau).

Labai daug klaustukų ir šauktukų kelia gyvenamosios paskirties nekilnojamo turto nuomos pajamingumas Kinijoje:

Nuomos pajamingumas Kinijos nekilnojamo turto

Tuo tarpu pagrindiniuose Kinijos miestuose (Beijing, Shanghai, Guangzhou ir Shenzhen) bendrasis šio sektoriaus nuomos pajamingumas nesiekia nei 2 proc. Tiems kam tai nieko nesako, užtektų žinoti, kad Londone ar Niujorke šie skaičiai svyruoja arčiau 4 proc.

Skolų rinkoje Kinijos statistika irgi neblizga:

Kinijos skola

Nors Kinijos skolos lygis nėra didesnis nei išsivysčiusių rinkų, tačiau čia didžiausias klausimas, ar besivystanti ekonomika gali sau leisti tokį pat skolos lygį? Į šį klausimą atsakys ateitis. Tačiau faktas yra pažeidžiamumas, ir JAV tuo nesunku pasinaudoti.

Finalas

Bandant įžvelgti kuo visa tai baigsis, reikėtų skaityti JAV politikų mintis, nes reikia pripažinti, viskas yra jų rankose.

Pagrindiniai scenarijai yra du:

  • Kinijai pripažinus savo padėties problematiškumą pereinama prie realių derybų, ko pasekoje Kinija brangiai susimoka, ir realiai finansuoja JAV biudžeto deficitą.
  • Derybos butaforinės, pagrindinis JAV tikslas pasinaudoti Kinijos ekonomikos trapumu ir sukelti šios griuvimą.

Bet kokiu atveju tolesni šių valstybių santykiai turės įtakos likusios pasaulio rinkoms, o kol kas pagrindinis Kinijos įrankis išlieka tolesnis juanio silpninimas. 

 

Sėkmės dirbant bei investuojant,

Rokas Lukošius


Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2018-09-19 07:10:32

Laukiame straipsnio komentarų. Kur link juda prekybos nesutarimai?

Andrius 2019-01-22 20:15:54

Greit jau turėti pasimatyti, kur link juda pasaulio prekyba

Rokas_Lukosius 2019-05-19 09:18:47

Ir taip ir ne. Panašu, kad JAV prekybos ir muitų tema vėl atsinaujino, o perspektyvos taip ir išlieka neaiškios.

atgal