"Baltic Mill" obligacijos – komentaras

2015 10 06

Pagrindiniai faktai

  • 2015 m. spalio 5 d. - spalio 30 d. Laikotarpiu „Finasta“ platina įmonės „Baltic Mill“ (plačiau žinoma kaip „Malsena“) obligacijas.
  • Planuojamas obligacijų emisijos dydis – iki 5 mln. EUR.
  • Vienos obligacijos nominali vertė – 100 EUR.
  • Laukiamos metinės palūkanos – 4,5%-5% (išmokama 2 kartus per metus).
  • Obligacijų trukmė – 2 metai.
  • Platintojas – „Finasta“
  • Kitos charakteristikos – listinguojamos biržoje, be įkeitimo.

Įmonių obligacijos Lietuvoje

Pirmiausia reikia paminėti, kad Lietuvos įmonių obligacijų leidimas nėra labai dažnas reiškinys (būtent todėl apie tai ir rašome), o tokių investicijų tikrai reikia norint formuoti pilnavertiškus ir efektyviai valdomus investicinius portfelius.

Tradiciškai laikoma, kad įmonių obligacijos yra rizikingesnės investicijos nei vyriausybių vertybiniai popieriai, tačiau šiais laikais tikrai nesunku surasti įmonių, kurių perspektyvos skaidresnės ir lengviau nuspėjamos nei kai kurių valstybių.

 
„Baltic Mill“ rizikingumas

Vertinant obligacijų rizikingumą, iš esmės vertiname tik leidėjo rizikingumą (nes įkeitimo nėra). Kredito reitingo agentūros nėra suteikusios, todėl stebime esamus pagrindinius įsiskolinimo rodiklius:

* Pats rodiklių neskaičiavau, todėl čia jie tik trys, o jų reikšmės iš „Finastos“ obligacijų emisijos pristatymo, pagal 2014 metų duomenis.

Taigi šie pagrindiniai rodikliai akivaizdžiai rodo aukštą įmonės (grupės) užskolinimo lygį. Vien D/EBITDA, viršijantis 5, siunčia nelabai gerus signalus. Vis tik tai nėra rodiklis, su kuriuo stabiliai veikiančiai bendrovei būtų sunku susitvarkyti.

Žvelgiant paskutinių 3 metų finansinius rezultatus, jų dinamika atrodo daug maž nusistovėjusi, teigiamas signalas – didėjęs pardavimų pelningumas. Iš kitos pusės, galima spėti, jog toliau pelningumas stipriai augti neturėtų.

Taip pat nelabai įtikinamai atrodo 2014 metais kritęs investicijų srautas, kurį sunku pakomentuoti (manau tą turėtų daryti obligacijų leidėjai) be daugiau duomenų.

Į ką dar atkreipti dėmesį?

  • Kam bus panaudotos obligacijų lėšos? Kaip teigiama pristatyme: „Išleidžiama vieša obligacijų emisija būtų dalinai refinansuota subordinuotų obligacijų emisija.“ O kadangi apie naujas investicijas nekalbama, o kaip tik 2015 metais subordinuotos obligacijos išperkamos už 4,7 mln. – akivaizdu, kad planuojama beveik visas surinktas lėšas panaudoti subordinuotų obligacijų išpirkimui.
  • Obligacijų palūkanos 4,5 - 5,0 proc. yra tikrai nemažos. Ir tai kelia daug klausimų, žinant, kad patikimos įmonės iš bankų dažniausiai gauna paskolas už mažesnius procentus. Ir tai netgi daugiau nei „Baltic Mill“ vidutinė finansinių skolų palūkanų norma (kuri 2014 metais buvo 4,0 proc.). Kita vertus, tokios palūkanos žvelgiant iš investicinės pusės atrodo patraukliai – dabartinėmis rinkos sąlygomis sunku surasti patikimų investicijų, kur fiksuotas pajamingumas siektų 5 proc.
  • Tarp pagrindinių eksporto rinkų nurodyta Europa, vis tik nepateikti tikslūs duomenys, kiek iš to sudarė pardavimai Rusijoje, kas esant dabartiniams apribojimams rinkos gali turėti stiprios neigiamos įtakos.
  • Diversifikacijos laikymasis – pagrindinis principas investuojant į įmonių obligacijas. Realiai tokios investicijos jokiu būdu neturėtų viršyti 2-3 proc. nuo viso portfelio vertės. Reikia manyti šią pamoką išmoko visi, investavę į seniau išleistas „Agrowill“ obligacijas...

 
Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas. 

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

atgal