Sudėtinės palūkanos

Tema: Asmeniniai finansai

Terminas anglų kalba: Power of Compounding


Trumpai

sudetines palukanos

Sudėtinės palūkanos - tai palūkanos, kurios skaičiuojamos ne tik nuo pagrindinės sumos, bet ir nuo prieš tai uždirbtų palūkanų. Paprastai sakant, sudėtinės palūkanos įtraukia ir palūkanų palūkanas.

​Plačiau

Iš pirmo žvilgsnio tai neatrodo labai reikšmingas dalykas: juk palūkanos labai menkos palyginti su bendra suma. Bet reikšmingos jos pasidaro per ilgą laikotarpį. Esmė yra tame, kad palūkanas reinvestuojant, ir esant stabiliai palūkanų normai, bendra suma auga geometrine progresija, kas ilguoju laikotarpiu turės kardinalų poveikį galutiniam rezultatui.

Paprastą sudėtinių palūkanų pavyzdį galime matyti žemiau esančiame paveikslėlyje. Čia pradinė suma yra 100 eurų, kasmet uždirbant 10 proc. metinių palūkanų (ir reinvestuojant jas kiekvieno laikotarpio pabaigoje). Skirtumas tik tas, kad pilkoje diagramoje priskaičiuojamos palūkanų palūkanos, o raudonoje - ne. Po penkiasdešimties metų vienu atveju suma sieks 11 739 eurų, o kitu atveju 600 eurų. Turbūt nebūtina sakyti, kuriuo atveju suma bus didesnė.Būtent dėl sudėtinių palūkanos galios taip dažnai kartojama, kad investuoti reikia pradėti kuo anksčiau. Kuomet pradedama investuoti dar nuo studijų laikų, ir procesas tęsiamas iki pensijos – ją galima užsitikrinti tikrai sočią.


Skaičiavimo formulė

Sudėtinių metinių palūkanų norma = (Vertė pabaigoje / Vertė pradžioje) ^ (1 / Metų skaičius) – 1

* Galima dauginti iš 100%
** Ši formulė tinkama nustatyti metinei vidutinei portfelio ar vienos investicijos grąžai, įvertinant sudėtines palūkanas. Teoriškai, metus galima pakeisti ir kitu laikotarpiu, tik reikia nepamiršti, kad tuomet gautos palūkanos nebus metinės.


Sudėtinių palūkanų skaičiuoklė

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 17:35:22

Laukiame komentarų!