Kiek "praskolintos" akcijų rinkos?

2017 06 16

Kapitalo rinkų svyravimai visiškai natūralūs ir suprantami. Tačiau ne visada iki galo suprantama, kas juos verčia iškrypti iš savo ribų, ir nuolat siekti naujų aukštumų, ką iš principo galime stebėti su JAV akcijų indeksais.

Akcijų vertė, žinoma, priklauso nuo daugelio veiksnių, tačiau kai kalbame apie visą akcijų rinką ar indeksą, yra tam tikri dalykai, kurie gali keisti akcijų rinkų lygį net ir nesikeičiant įmonių pelnams, ar kitiems fundamentaliems rodikliams, kaip ir jų lūkesčiams. Vienas tokių pagrindinių dalykų - tai skolinti pinigai. Negalima sakyti, kad tai visai nefundamentalus pagrindas, nes mažos palūkanos ne tik skatina naudoti skolintas lėšas, bet taip pat ir mažina kapitalo kaštus, kurie savo ruožtu didina skaičiuojamąją verslo (ar jo akcijų) vertę. Tačiau, net ir nežiūrint į fundamentaliąją pusę, skolinti pinigai naudojami akcijų (ar kitų investicijų) pirkimui natūraliai didina paklausą ir kelia investicijų kainas.

Mintims grįžtant prie pagrindinės pasaulio akcijų rinkos - JAV, iš karto kyla klausimas, kiek gi ten tų skolintų pinigų, ir kiek dabartinės rinkos yra jų paveiktos. Kiek paieškojus, pasitaiko rasti tokią, jau neblogai apdorotą statistiką:

akciju pirkimas skolintais pinigais

Šaltinis: https://www.advisorperspectives.com/dshort/updates/2017/05/31/a-look-at-nyse-margin-debt-and-the-market

Ir šios statistikos rezultatai turėtų viršyti daugumos lūkesčius. Situacija, kurioje dabar esame verčia nublankti lygius, kurie buvo prieš 2008-ųjų ar "dot com" kapitalo rinkų krizes. Tiesa, šioje statistikoje lyginama NYSE kredito duomenys ir S&P 500 akcijų indekso duomenys, tačiau bet kokiu atveju jie gan tiksliai atspindi vyraujančias tendencijas ir tyrimo pagrįstumo nemažina. 

Sėkmės dirbant bei investuojant,

Rokas Lukošius


Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2017-06-16 17:25:15

Ką manai?

Andrius 2017-09-04 14:39:32

Skaiciai nuteikia nelabai maloniai. Veliau ar anksciau skolomis palaikomos pozicijos tures buti uzdarytos.

Rokas_Lukosius 2017-10-01 09:55:54

Iš rinkų skolinti pinigai gali pradėti trauktis dėl dviejų priežasčių: pirmoji, užėjus meškų rinkoms dalis spekuliantų pasitrauktų, ir tai skatintų tolesni smukimą; antroji, didėjant palūkanoms skolinimasis tampa brangesnis, ir palūkanoms didėjant, palaipsniui lemtų skolinto kapitalo atsitraukimą.

Tomas_Kapaciauskas 2018-01-22 17:32:15

Būtų įdomu pamatyti atnaujintą statistiką, kiek paskolos pajudėjo tolyn besipučiant S&P indeksui.

Tomas_Kapaciauskas 2018-01-22 17:32:37

Greičiausiai, įsiskolinimo lygis dar labiau išaugęs.

atgal