Kiek dar lietuviai laikys pinigus kojinėje?

2017 05 05

„Kojinėje“ čia, žinoma, perkeltine prasme. Turbūt (iš dalies) jau praėjo tie laikai, kai pagrindinės lietuvių santaupos būdavo laikomos kojinėje, paslėptoje lovos ar sofos čiužinyje.

Šiuo metu tradicinis pinigų laikymo būdas yra laikymas banke. Tai gan abstraktu, nes pinigų laikymas banke reiškia tiek pinigų laikymą indėliuose, tiek ir einamojoje sąskaitoje. Normalios rinkos sąlygomis, norima kad turimi pinigai neštų kažkokias pajamas, ir tuo tikslu dedami indėliai.

Kadangi dabar jau ne pirmi metai esame įstrigę itin žemų palūkanų aplinkoje, už indėlius mokamos palūkanos itin kuklios (teoriškai, žinoma, dar galima pasidairyti tarp kredito unijų, bet atsiranda kiti niuansai, į kuriuos šiame straipsnyje nesigilinsime):

indeliu palukanos

 

Šaltinis: bankai.lt

Peržiūrėjus palūkanas, visai natūralu, kad iš visų gyventojų indėlių, kurie dabar sudaro 11,3 mlrd. eurų, vienadieniai indėliai (kas realiai reiškia pinigų laikymą einamojoje sąskaitoje) sudaro net 7,6 mlrd. eurų, kas yra 67 proc. nuo visų indėlių.

Kad ir koks nepelningas reikalas pinigų laikymo indėliuose bebūtų, Lietuvos banko paskelbtoje apžvalgoje, bendras indėlių pokytis per pastarąjį dešimtmetį atrodo įspūdingai:

indeliai

Smarkiai augo tiek gyventojų, tiek ir įmonių indėliai. Bendras indėlių kiekis praktiškai dvigubai aplenkė prieš dešimtmetį buvusią sukauptų lėšų sumą.

Augo ir skolos:

gyventoju isiskolinimas

Nors augo ir skolos, tačiau santaupų augimas daug stipresnis, ir neabejotinai rodo, kad lietuviai ne tik išmoko taupyti, bet (daug kas) ir turi iš ko. Tačiau tai nereiškia, kad išmoko elgtis su pinigais. Tai, kad einamosiose sąskaitose (bei kažkiek indėliuose) šiuo metu Lietuvoje sukaupta 18 mlrd. eurų - rodo ne tik taupumą, bet ir nesugebėjimą elgtis su pinigais ir asmeniniais finansais. Vėlgi reikėtų grįžti į pirmąjį paveikslėlį, ir matytume, jog dauguma šių lėšų savininkų negauna jokių palūkanų, arba jas gauna labai mažas. 

Per didelis agresyvumas investuojant dažnai pakiša koją, ypač nepatyrusiems investuotojams. Tačiau per didelis konservatyvumas, irgi nėra geras dalykas - pinigai tiesiog "dūla", užuot uždirbę investicinę grąžą...

Sėkmės dirbant bei investuojant,

Rokas Lukošius


Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2017-05-05 17:21:56

Laukiame komentarų!

Tomas_Kapaciauskas 2017-10-07 18:34:39

Išmoks ir lietuviai kada nors investuoti. Pradžioje tai tik nekilnojamas turtas ir indėliai, tačiau po truputį ateis ir kitos investicijos, kaip ETF fondai ar panašios efektyvios investicijos

atgal