JAV akcijų indeksas "muša" naujus rekordus

2016 07 19

Praėjusiame straipsnyje nagrinėjome akcijų rinkos stadiją remiantis Shiller P/E rodikliu (CAPE), o analizės išvados buvo nevienareikšmiškos: 

  1. Nagrinėtas JAV akcijų indeksas buvo gerokai aukščiau nei istorinis vidurkis. 
  2. Rinkose esą buvę ir didesnių akcijų vertinimų (deja, jie vedė į nuosmukį). 
  3. Aukštus akcijų vertinimų galima teisinti žemomis palūkanų normomis visuose finansų rinkos lygmenyse. 

Kad būtų dar aiškiau, kaip atrodo pagrindinė pasaulio akcijų rinka, tereikia pažvelgti į ilgesnio laikotarpio (nuo 1990) S&P 500 akcijų indeksą: 

SP 500 indeksas rinku lygis

* Šaltinis: Yahoo Finance

Nežinau, kaip jums, bet man, šį grafiką mačiusiam jau daugybę kartų, vis tiek pasidaro neramu. Dabar S&P 500 indeksas yra maždaug 40 proc. aukščiau nei buvo prieš ".com" bei 2008 metų finansų krizės rinkų nuosmukius.

Iš kitos pusės ramina tai, jog tai tik JAV rinka, tuo tarpu tikrai ne visos pasaulio akcijų rinkos atrodo analogiškai. Pavyzdžiui, jei pridėsime pagrindinį Europos akcijų indeksą Euro Stoxx 50 (žalia spalva), situacija analogišku laikotarpiu atrodo taip:

sp500 ir euro stoxx 50 akciju indeksai 

* Šaltinis: Yahoo Finance

Nepaisant to, kad dauguma kitų pasaulio rinkų pastaruosius penkerius metus nesekė paskui JAV rinką, tai dar nereiškia, kad pastarajai "driokstelėjus" tai neatsilieps ir kitoms. Žinoma, kad atsilieps, kaip ir atsiliepdavo visada iki šiol. Kiek kurioms rinkoms tai atsilieps, ir kurios akcijų rinkos šiuo metu yra saugesnės - tai jau atskiras klausimas, į kurį tikrai lengvai neatsakysime. Kokios galimos investavimo strategijos tokioje situacijoje, pasiliksime trečiajam straipsniui, o sekančiame straipsnelyje peržvelgsime situaciją obligacijų rinkose. 

Sėkmės dirbant bei investuojant,

Rokas Lukošius


Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

 Konsultacijos

  • Nespėjate susitvarkyti su įmonės finansų valdymu?
  • Planuojate verslo investicijas, bet negalite apsispręsti ar verta investuoti?
  • Nesate tikri, ar įmonė dirba pakankamai efektyviai? 
  • Norite pirkti ar parduoti verslą, bet trūksta žinių?

Šiais ir kitais rūpimais finansiniais klausimais -

                      kreipkitės dėl profesionalios finansų konsultacijos

Konsultuoja Finansistas.net autorius. 

atgal