Investicijos ir rizika

Investavimas apima daug procesų, o rizikos lygio nustatymas yra išties svarbus, iš esmės lemiantis investavimo strategiją, kriterijus. Praktikoje labai dažnai rizikos lygis suprantamas ir vertinamas nevienodai. Dažnai pradedantys investuotojai prieš pradėdami investuoti būna nusistatę prieš akcijas portfelyje – o pagrindinis motyvas, girdėta apie didžiulę riziką. Iš tiesų tokios kalbos turi pagrindo, ir akcijos gali būti labai rizikingos. Bet reikia pripažinti, jog akcijų spektras yra itin platus, ir gali surasti akcijų su pakankamai maža rizika, taip pat ir su itin aukšta. Riziką nėra labai sunku įvertinti, nustatant įmonės kapitalo sąnaudas.

Akcijos gali būti ir yra rizikingesnės nei tokia turto klasė kaip obligacijos. Tačiau nereikia pamiršti, jog obligacijos taip pat gali būti ne mažiau rizikingos (“junk bonds”), su aukšta kupono norma, bet taip pat ir didele neatsiskaitymo galimybe. Taigi pats akcijų kaip turto klasės vengimas, kurio priežastis būtų aukšta rizika investuojant ilgesniam laikotarpiui tikrai yra visiškai nepagrįstas. Kiekvienu atveju investavimas skirtųsi priklausomai nuo individualių poreikių ir ribojančių faktorių.

Nesvarbu ar smulkus individualus investuotojas, ar profesionalas, ar institucinis investuotojas – jis turi būti apsisprendęs kokį rizikos lygį sau leidžia. Labai svarbus momentas yra rizikos nustatymas. Riziką geriausiai atspindi statistiniai rodikliai, tokie kaip variacija, standartinis nuokrypis. Daug šioje srityje yra nuveikęs Markovitz, kuris jau prieš pusę amžiaus sukūrė modelį rizikai valdyti ir pasiekti optimalaus rezultato nustatant portfelio sudėtį pagal efektyviąją tiesę, prisirišant prie vidutinio nuokrypio.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!