Akcizas

Tema: Ekonomika

Terminas anglų kalba: Excise


Trumpai

Akcizas – tai vienas pagrindinių valstybės mokesčių, taikomas tam tikroms prekių grupėms. Dažniausiai akcizo mokesčiu apmokestinama cigaretės, alkoholis, degalai.

Plačiau

Akcizo mokestis yra valstybės vidaus mokestis, taikomas šalyje realizuojamoms prekėms. Jį paprastai sumoka apmokestinamos prekės gamintojas (jei pagaminama toje šalyje), arba importuotojas. Pats mokestis dažniausiai yra nustatomas kaip fiksuotas dydis tam tikram produkto vienetui, nors kai kuriais atvejais gali pasitaikyti ir procentinis akcizo mokestis arba jo dalis.

Akcizu Lietuvoje apmokestinamos šios prekės (2021):

  • Cigaretės ir kitas rūkomas tabakas (minimalus akcizo mokestis cigaretėms – virš 2,31 EUR cigarečių pakeliui, kas su akcizo PVM mokesčiu bus virš 2,8 EUR už pakelį; brangesnėms cigaretėms mokestis dar didesnis).
  • Alkoholiniai gėrimai (pvz., 1 litrui standartinio stiprumo degtinės akcizas sudarys virš 8,1 EUR, kas su akcizo PVM mokesčiu bus jau beveik 9,8 EUR – tad mokesčiai sudaro tikrai ženklią degtinės kainos dalį)
  • Energetiniai produktai: benzinas, dyzelinas, akmens anglis, dujos, skystasis kuras. (Pvz., benzino litrui akcizas sudaro 0,466 EUR, o kartu su akcizo PVM viršys 0,56 EUR vienam litrui; dyzelinui akcizas nuo 2018 metų didėja iki 0,372 EUR/l). 
  • Elektros energija (čia akcizo mokestis palyginti nedidelis).


Kitose šalyse akcizo mokesčiu taip pat gali būti apmokestinta legalūs narkotikai, lošimo, prostitucijos paslaugos. Taip pat gali pasitaikyti akcizu apmokestintos tokios prekės kaip druska, kava, oro kondicionieriai, vaistai ar kitos prekės.

Kaip apytiksliai pasiskirstytų degtinės butelio savikaina (galima matyti kiek iš tiesų maždaug mokesčiai ir kitos sąnaudos sudaro nuo degtinės kainos):

* Laikantis prielaidų, kad didmenos prekiautojas dirba su 5 proc. antkainiu, o mažmenos prekiautojas (parduotuvės) užsideda 30 proc. antkainį.

Akcizas iš kitų mokesčių išsikiria tuo, kad dažnai sudaro itin ženklią galutinės prekės kainos dalį (kartu su PVM ir kitais mokesčiais). Pavyzdžiui, jei degtinės 1 litro butelis parduotuvėje kainuoja 12 EUR, tai daugiau nei pusę kainos sudaro akcizo ir PVM mokesčiai. Reikia turėti omenyje, kad ir prekybininkai (tiek didmenininkai, tiek mažmenininkai) savo dalį taip pat skaičiuoja įvertindami akcizo mokestį.

Iš kitos pusės, šis mokestis palyginti su kitais mokesčiais turi daugiau teigiamų savybių – jis skirtas tikslinėms prekių grupės, su tikslu mažinti neigiamą aspektą socialinei gerovei turinčių prekių vartojimą.

Taip pat, galima teigti, jog didelis akcizo mokestis vartotojus skatina rinktis ne tokias kokybiškas prekes, tačiau dažniausiai yra atvirkščiai: smarkiai akcizu apmokestintų prekių galutinės kainos supanašėja, ir sąlyginis skirtumas tarp jų pasidaro nebe toks ženklus.

Vis tik pagrindinė problema su aukštu akcizo mokesčiu yra ta (ypatingai Lietuvoje, kuri ribojasi mažesnio akcizo rinkomis), kad jis skatina nelegalų tokių produktų vartojimą, išvengiant valstybės mokesčių iš viso. Todėl akcizo mokestis turėtų būti nustatomas atsakingai, kartu su kontrabandos bei nelegalios gamybos apribojimo priemonėmis bei kontrolės sistema.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-12-01 17:57:26

Laukiame komentarų!