Kodėl lietuviai nusivylę investavimu?

2016 04 19

Lietuvoje investavimas nėra labai populiarus (neskaitant II-os pakopos pensijų fondų). Bet kodėl gi tiek daug lietuvių yra nusivylusių investavimu? Greičiausiai, kai kurie jų nusivylę dėl savo asmeninės patirties, kiti iš aplinkinių pasakojimų. Vienaip ar kitaip, nusivylimo istorijos greit išplinta ir suformuoja neigiamą nuostatą apie investavimą akcijų biržojeTačiau reikėtų klausti, iš kur tos nusivylimo istorijos atsiranda, ir kodėl neigiamos nuostatos taip plačiai paplinta? Kalbant apie antrąją klausimo dalį, akcentuoti reikėtų psichologinius dalykus – neigiama informacija greičiau atkreipia dėmesį (tik pasižiūrėkite kas vyrauja naujienų portaluose) ir paplinta greičiau, o teigiamas investavimo istorijas dažnas gali palaikyti vienokia ar kitokia reklama.

Ir tikrai negalima teigti, jog tos neigiamos istorijos neturi pagrindo. Tikrai ne kiekviena investavimo istorija yra sėkmės istorija.

Klausimas: kodėl nesėkmės istorijų daug – irgi nėra retorinis – lietuviai nemoka investuoti. Kodėl jie nemoka investuoti? Todėl, kad mokykloje to nemokino :). O jei rimtai, tai reiktų suprasti, kad investavimas yra rinkos ekonomikos piramidės viršūnė, kur su mažiausiai pastangų „juda“ didžiausiai pinigų kiekiai, ir žinoma, konkurencija ten didžiausia.

Lietuvoje, iš planinės ekonomikos patekus į rinkos ekonomiką menkas finansinis išprusimas buvo neišvengiamas palikimas, o investicinės žinios, kurios yra finansų žinių „viršūnėlė“, apima ir visas kitas finansų bei ekonomikos žinias.

Tokių pilnavertiškų žinių ir dabar Lietuvoje turi ne tiek jau daug asmenų (tiesa, investuojant per fondus ar kitas panašias priemones užtenka ir kur kas mažiau žinių), o esamas požiūris susiformavo iš ankstesnio laikotarpio, kuomet žinių ir įgūdžių buvo dar mažiau (nes nebuvo parašyta „Investuotojo išpažintis“ – arogantiška autoriaus pastaba...).

Taigi, prieiname prie to, kad be reikiamų žinių – Jūsų investavimo sėkmingumas trumpuoju laikotarpiu bus grynas atsitiktinumas. Jei pataikysite į rinkos kilimo periodą – greičiausiai, Jūsų investicinio portfelio vertė taip pat paaugs. Jei pradėsite investuoti rinkos smukimo periodu (tiksliau – prieš jį), tuomet investicijų vertė neišvengiamai smuks.

O tie pradedantys investuotojai, kuriems investavus atėjo prastas laikotarpis (meškų rinka), greičiausiai ir nebesulauks kilimo laikotarpių. Jie tiesiog paliks rinką arti blogiausio momento ir visiems pasakos, kokia nesąmonė yra investavimas. Tuo tarpu pataikę į geresnį laikotarpį, pradedantieji investuotojai nebus tokie nusivylę, tačiau vėliau ar anksčiau sulauks ir neigiamų laikotarpių, ir nebus pernelyg pozityvūs, be to, yra eilė klaidų, kurias jie gali padaryti vėliau, ir tuo pačiu sugadinti investavimo įvaizdį...

Tačiau pagrindinis moralas šioje istorijoje toks: tai, kokį įvaizdį susidarysite pradėję investuoti, didžiąja dalimi yra atsitiktinumas, priklausantis nuo to, prieš kokią rinkos stadiją papulsite (jei tik kas nors tai žinotų iš anksto...).

Kaip perimti investavimo įvaizdžio kontrolę į savo rankas? Pradėdami investuoti niekada neinvestuokite iš karto visos sumos: susidarykite planą metams, dviems ar trims į priekį, pagal kurį diversifkuosite savo investuojamas lėšas laike. Toks planas gali numatyti tam tikrą taktinę reakciją pagal patirtą portfelio grąžą. Taip pat nepamirškite ir diversifikacijos tarp regionų ir turto klasių. Nepradėkite panikuoti (tikrai ateis metas kai kils noras tai daryti).

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

atgal