Kur iš prekystalių dingo ETF'ai?

2018 01 23

Turbūt jau beveik visi investuojantys turėjo girdėti apie naujus investicines paslaugas reglamentuojančius teisinius aktus. Šie aktai įsigalioja visoje Europos Sąjungoje. MIFIR ir PRIIPS įsigalioja visose bendrijos valstybėse automatiškai, o MIFID II perkeliamas į vietinius įstatymų aktus (Lietuvoje daugiausia per FPRĮ, taip pat kitus teisės aktus). Kadangi MIFID II Lietuvoje (kaip ir kai kuriose kitose Europos valstybėse) dar nėra perkeltas į vietinius įstatymus, tai jis techniškai dar neįsigaliojo, tačiau MIFIR ir PRIIPS reikalavimai nuo šių metų pradžios jau pilnai taikomi ir mūsų rinkoje.

Taigi trumpai apie juos. MIFIR iš esmės reguliuoja prekybą finansinėmis priemonėmis, įskaitant išvestines priemones bei algoritminę prekybą, ataskaitų teikimą bei susijusius apskaitymo ir depozitoriumo klausimus. Smulkieji investuotojai MIFIR reikalavimų labai stipriai nepajaus. Gal būt pagrindiniai dalykai, kuriuos jie pastebės, bus pasikeitę kainų „žingsniai“ įvedant kainą pavedimui į akcijų biržą, nes ji dabar apvalinama kitais nei buvusiais dydžiais (priklausomai nuo likvidumo).

Kiek smarkiau smulkiuosius investuotojus paveiks PRIIPS reikalavimai. PRIIPS reikalavimai liečia nemažai produktų, tačiau pagrindiniai, su kuriais susidurs smulkieji investuotojai bus gyvybės draudimo fondai bei investiciniai fondai. Gyvybės draudimo fondai reikia manyti prisitaikys PRIIPS reikalavimams (nes ten dideli pinigai), tuo tarpu kiek kitokia situacija su fondais, ypač jei kalbame apie biržose prekiaujamus investicinius fondus (ETF).

PRIIPS reikalauja, kad Europos Sąjungos rinkoje mažmeniniams investuotojams parduodami fondai turėtų KID (Key Information Document – ‚pagrindinės informacijos dokumentą‘). Tai nustatytos formos 3 lapų dokumentas, kuris, reikia manyti, turėtų suteikti naudingą informaciją investuotojui. Reikalavimas turėti KID gali būti atidėtas dvejiems metams, jei fondas turi pagal UCITS parengtą KIID dokumentą. Jei investicinis fondas neturi nei KID pagal PRIIPS nei KIID pagal UCITS, jis negali būti parduodamas Lietuvoje ar kitose Europos Sąjungos rinkose.

Pats sumanymas suteikti investuotojams daugiau informacijos (apie mokesčius, realius rizikos scenarijus, rizikos lygį pagal vieningą metodiką), visai neblogas. Tačiau lazda turi du galus. Problema ta, kad dauguma taip investuotojų pamėgtų ETF‘ų yra administruojami JAV valdytojų. Ir kaip kad tik nedaugelis ne Europos valdytojų derinosi prie UCITS reikalavimų, bent kol kas ne ką daugiau jų kreipia dėmesį ir į PRIIPS reikalavimus.

To pasakoje dauguma ETF neturi nei KIID pagal UCITS nei KID pagal PRIIPS, ir jų investuotojams tiesiog nebėra galimybės įsigyti. Ir visų investicinės aplinkos pagerinimų pasekoje investuotojams investicines priemones teks rinktis iš gerokai mažesnės pasiūlos, ir greičiausiai su didesniais mokesčiais. Dar prastesnėje situacijoje Lietuvos investuotojai gali atsidurti, jei KID privalės būti pateiktas lietuvių kalba...

Sėkmės dirbant bei investuojant,

Rokas Lukošius


Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2018-01-23 17:27:56

Laukiame straipsnio komentarų!

Andrius 2018-01-24 14:34:41

Kaip sakoma, is didelio rasto, iseina is krasto

TadasT 2018-01-31 08:59:11

Turėtų atsirasti dar tie KIDai - Europos rinka didelė

Andrius 2018-03-13 16:13:45

Butu gaila, jei del reguliavimo mazetu pasirinkimas

Tomas_Kapaciauskas 2018-06-20 13:10:09

Jis jau mažėja..

atgal