Kur investuoti, kai netenkina nei akcijos, nei obligacijos

2016 10 03

Praėjusiuose straipsniuose apžvelgėme dvi pagrindines investicines rinkas: indekso grafikas

 

1) Akcijų rinka daugelį investuotojų baugina dėl savo pasiektų aukštumų. Ypač išsiskiria JAV rinka, kur indeksai peržengia vis naujas ribas. Iš esmės viską pasako paveikslėlyje esantis grafikas.

2) Obligacijų rinka taip pat ypatingų uždarbio galimybių investuotojams nebesiūlo. Eurais, valstybių obligacijų fondai (8 metų trukmės) žada apie 0,3 proc. pajamingumą (prieš mokesčius), o "junk bond" obligacijų fondai leidžia tikėtis mažesnės nei 3 proc. grąžos (prieš mokesčius). 


Taigi, investicinėse rinkose padėtis tikrai nėra dėkinga, tačiau investuotojams pinigus kažkur įdarbinti reikia, ir tenka rinktis iš to, ką rinka šiuo metu siūlo geriausia. (Apie alternatyviąsias investicijas čia nekalbėsime). 

Kalbant apie trumpalaikį investavimą, dabartinėse rinkose pasiūlyti kažką pelningo turbūt neįmanoma. Tuo tarpu kalbant apie ilgalaikį investavimą, tik labai ilgos trukmės obligacijos siūlo bent kiek apčiuopiamą grąžą. Pavyzdžiui, Lietuvos 10 metų trukmės obligacijų pajamingumas šiuo metu tesiekia 0,3 proc. O kad uždirbti bent 1,0 proc. (jei tą jau galima vadinti apčiuopiama grąža), reikėtų investuoti į 20 metų trukmės Lietuvos vyriausybės vertybinius popierius. Ir reiktų nepamiršti, kad Lietuva, turinti A- kredito reitingą, tikrai nėra rikiuojama prie pačių saugiausių investicijų. 

Tačiau jei jau investuojame į obligacijas 20-čiai metų, gal būt vėlgi vertėtų galvoti apie akcijas. Taip, iš vienos pusės akcijų vengiame, nes gal būt jos pervertintos (ar bent jau JAV), tačiau iš kitos pusės akcijų svyravimai per 20 metų laikotarpį tampa nebe tokie svarbūs. Ir čia išeitis gali tapti stabilų pinigų srautą turinčios bei aukštus dividendus mokančios ("defensive stocks") akcijos. Šios dividendinės akcijos svyruoja mažiau nei visa akcijų rinka, o tam tikrais atvejais net ne ką daugiau nei 20 metų trukmės obligacijų vertė (smarkiai keičiantis palūkanoms rinkoje tokių obligacijų vertė gali kisti labai stipriai). 

Iš pajamingumo pusės, rinkoje pakanka įmonių, kurios siūlo apie 5 proc. ar didesnį dividendinį pajamingumą, kuris pagrįstas tvariu grynuoju pinigų srautu. Ką tai reiškia? O gi tai, kad ilguoju laikotarpiu grąža bus 5 kartus didesnė, plius dar apsidraudžiame nuo infliacijos (kas 20 metų laikotarpiu tikrai svarbu), o rizikos lygis 5 kartus didesnis tikrai nebus. O net ir tokioms akcijoms stipriai nuvertėjus, tie 5 proc. per 20 metų laikotarpį atpirks visą investuotą sumą. (Nors tokios stabilaus srauto įmonės ir nėra didelės rizikos, tačiau diversifikacijos taisyklių pamiršti nereikėtų). 

Sekančiame grafike matome bendrą Europos akcijų rinką (Euro stoxx 50 - mėlynai) ir aukštus dividendus mokančius akcijų ETF EURO (IDVY - raudonai). 

dividendines akcijos indeksas

Žvelgiant į grafiką, panašu, kad pastaraisiais metais būtent tokia investavimo strategija puikiai pasiteisino. Žinoma, ne veltui prie kiekvieno investicinio pasiūlymo primenama, kad investicijų praeities rezultatai negarantuoja tokios pat investicijų grąžos ateityje...

Sėkmės dirbant bei investuojant,

Rokas Lukošius


Šioje svetainėje pateikiamas turinys yra finansistas.net nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

atgal