Kaip nustatyti tinkamą riziką?

Tema: Investavimas

Terminas anglų kalba: Risk Tolerance Setting


Rizikos tolerancija investuojant konkrečiam tikslui

Viena pagrindinių problemų investuojant yra nusistatyti tinkamą rizikos lygį investuojant sutaupytus pinigus? Kad galėtume atsakyti koks tas rizikos lygis turi būti, pirmiausia reikėtų susipažinti su rizika.

Rizikos lygis susideda iš keleto elementų, tačiau paprasčiausia būtų vertinti pagal tai, koks jūsų investavimo tikslas. Jei jūs investuojate ne tam, kad tiesiog kauptumėte pinigus, o su konkrečiu tikslu – pavyzdžiui, taupote mokslams, kelionei aplink pasaulį ir panašiai, tuomet rizikos toleranciją reikėtų apskaičiuoti matematiškai, t.y. išsiaiškinti, kiek maksimaliai galėtų kristi jūsų investicijų portfelio vertė, kad vis tiek pasiektumėte tikslą per nusistatytą periodą.

Pavyzdžiui, jei norėtumėte kelionės aplink pasaulį – aplankyti visus žemynus ir daugelį šalių – tai užtruktų turbūt kokį pusmetį ir tam reikėtų mažiausiai dešimties tūkstančių eurų (jei daugiau laiko praleistumėte neturtingose šalyse).

Jei norėdami pasiekti tokį tikslą kiekvieną mėnesį jam skirsite po 150 eurų ir pinigus krausite tiesiog į krūvelę, šią sumą sutaupysite per penkerius su puse metų. O jei sutaupytas lėšas investuosite su vienuolikos procentų grąža, tuomet šią sumą turėsite jau beveik per ketverius metus Tokiu atveju tikslas bus pasiektas vieneriais metais greičiau, o vieneri metai juk nemažas laiko tarpas žmogaus gyvenime. Tačiau investicijos yra rizikingos, ir gali atsitikti taip, kad net ir po penkerių metų nepavyks sutaupyti norimos sumos, jei prieš periodo pabaigą investicijų vertė stipriai kris.

Todėl norint apsibrėžti maksimalių praradimų lygį, derėtų numatyti ir atsarginį variantą – po kiek laiko norėtumėte būtinai turėti norimą sumą. Pavyzdžiui, jūs įsitikinę, kad nieko blogo, jei į kelionę ir nepavyks išvažiuoti po penkerių metų, bet tikrai nenorite, kad pinigų kaupimas užtruktų ilgiau nei septynerius metus. Tokiu atveju turėsite pasiskaičiuoti, kiek galite prarasti lėšų bet kuriuo metu, kad vis tiek pasiektumėte savo tikslą. Kuo tikslas konkretesnis ir tikslesnis, tuo rizikos pasirinkimo laisvė labiau mažėja, ir ji mažėja iki tol, kol galite rinktis tik fiksuoto pajamingumo investavimo priemones tokio laikotarpio, kuriam investuojate, arba trumpesnio laikotarpio.


Rizikos tolerancija ilgalaikiam investavimui

Kiek sudėtingiau, jei investuojate neapibrėžtam laikui: tiesiog norite susikrauti šiokį tokį kapitalą ar taupyti ir investuoti tiek, kad galėtumėte nebedirbti. Tokiu atveju, tenka remtis asmenine patirtimi ir nuojauta. Investavimas turi būti ne tik naudingas, bet ir teikti malonumą. Visų pasaulio pinigų vis tiek neuždirbsite, tad reikia apsibrėžti, kiek galėtumėte maksimaliai prarasti nuo portfelio vertės, kad vis tiek jaustumėte komfortą.

Vienam tai gali būti dešimt procentų, antram – trisdešimt, o kito per daug nejaudins ir penkiasdešimt procentų praradimas. Bet faktas yra vienas – dauguma investuotojų iš tiesų neturi tiek tolerancijos rizikai, kiek įsivaizduoja turį. Dažnai būna, kad realiai rizikos nepatyrę investuotojai sako, jog yra linkę rizikuoti ir galėtų prarasti penkiasdešimt ar daugiau procentų, bet kai taip iš tikrųjų atsitinka, jie puola į paniką ir imasi nelogiškų sprendimų.

Kad pasirinktumėte tinkamą rizikos tolerancijos lygį, pirmiausia turite gerai pažinoti save. Kaip elgiatės gyvenime: Nuolat rizikuojate? Dažnai rizikuojate? O gal visai nerizikuojate? Kokį poilsį renkatės? Ar jums labai svarbus saugumo jausmas? Kaip jaučiatės, kai prarandate kokius nors daiktus? Kaip jaučiatės praradę pinigus? Jei labai dėl to jaudinatės, investuodami geriau mažiau rizikuokite. Žinoma, nesėkmė džiaugsmo niekam neteikia, tačiau jei vis tik į pralaimėjimus sugebate reaguoti ramiai – esate pakankamai atsparūs rizikai.


Rekomenduojamas rizikos lygis

Tik gerai save pažinę galite pasakyti, kuriam rizikos lygiui jūs labiausiai tinkate ir kokią dalį lėšų galite sau leisti prarasti blogiausiu atveju. Jei neturite ilgos investavimo patirties, tuomet geriausia būtų rinktis ne didesnį nei vidutinį rizikos lygį. Net ir labai į riziką linkusiems žmonėms nerekomenduotina prisiimti didesnės nei šešiasdešimt procentų rizikos tolerancijos, o labiausiai vengiantiems rizikos – nepabijoti bent dešimties ar dvidešimties procentų svyravimo. Taigi turėtumėte įvertinti save, kaip atrodote pagal rizikavimo ar saugumo siekimo lygį palyginus su kitais žmonėmis, ir pagal tai pasirinkti rizikos toleravimo lygį tarp galimų dešimties ar šešiasdešimties procentų maksimalaus praradimo nesėkmės atveju.

DAUGIAU APIE INVESTAVIMO PROCESĄ:

 Konsultacijos

  • Nespėjate susitvarkyti su įmonės finansų valdymu?
  • Planuojate verslo investicijas, bet negalite apsispręsti ar verta investuoti?
  • Nesate tikri, ar įmonė dirba pakankamai efektyviai? 
  • Norite pirkti ar parduoti verslą, bet trūksta žinių?

Šiais ir kitais rūpimais finansiniais klausimais -

                      kreipkitės dėl profesionalios finansų konsultacijos

Konsultuoja Finansistas.net autorius.