EBITDA pelnas

Tema: Finansų analizė

Terminas anglų kalba: EBITDA


Trumpai

EBITDA santrumpa atsirado iš angliško termino sutrumpinimo: Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization. Taigi tiesioginis vertimas šį terminą iššifruoja taip – tai pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją. 

Plačiau

Nors pirmą kartą susidūrus šis terminas gali skambėti neaiškiai, tačiau pats jo principas nėra sudėtingas, o dėl savo kompleksiškumo, šis rodiklis šiuolaikiniuose finansuose tapęs itin populiariu. Dažnai jis net painiojamas su pinigų srautu, kas tikrai nėra tikslu. EBITDA rodiklio esmė yra ne atspindėti pinigų srautą, bet nustatyti nuo aplinkybių mažiausiai priklausantį (mažiausiai svyruojantį), objektyviausią įmonės pelną.

EBITDA pelno pranašumai prieš kitas pelno rūšis:

  • Ignoruoja kapitalo struktūros įtaką (neįtraukia finansinės veiklos rezultato).
  • Ignoruoja pelno mokestį (pelno mokestis tarp valstybinių skiriasi, laikui bėgant linkęs kisti, yra lengvatų).
  • Ignoruoja nusidėvėjimo ir amortizacijos įtaką (pastarieji yra ne tiesioginės išlaidos, o buhalteriniai atskaitymai, kurie gali smarkai skirtis priklausomai nuo apskaitos politikos).

Nors EBITDA pelnas ir geras rodiklis, niekuomet neverta pasikliauti tik vienu rodikliu. Kaip jau minėjome, tai nėra nei pinigų srautas, nei uždirbamas grynasis pelnas, o EBITDA taip pat turi trūkumų. 

Pagrindinis trūkumas yra tas, kad kompanijos dažnai turi pasirinkimą – pirkti turtą ar nuomotis. Norėdamos, kad jų EBITDA atrodytų patraukliau (nes šis rodiklis itin stebimas bankų), daugelis renkasi pirmąjį variantą, nes įsigijus turtą EBITDA pelnas nemažėja, kaip kad būtų įtraukus nuomos sąnaudas.


EBITDA skaičiavimas

EBITDA = Ikimokestinis pelnas + Finansinės sąnaudos – Finansinės pajamos + Nusidėvėjimas + Amortizacija

Dažnai EBITDA jau būna pateikta finansinėse ataskaitose (privaloma ne pagal visus apskaitos standartus). Jei ne, ją galima pasiskaičiuoti pagal pelno/nuostolių ataskaitos duomenis (nusidėvėjimas dažniausiai galima rasti pinigų srautų ataskaitoje). Taip pat reiktų atkreipti dėmesį, kad apskaitininkai šį rodiklį paskaičiuoja gan formaliai, o norint jį naudoti rimtesnėse analizėse, būtinai reikėtų eliminuoti netęstinės veiklos poveikį. 


EBITDA skaičiuoklė

Patiko informacija?

Pasidalink nuoroda su draugais ir kolegomis! Kelkime lietuvių finansinį raštingumą kartu!

Komentarai

Rokas_Lukosius 2016-11-30 19:04:12

Laukiame komentarų!